SEKON MÜHENDİSLİK

Sekon Elektrik & Mühendislik

Akım Trafoları Testi

Metin Kutusu: ORTA GERİLİM AKIM TRAFOLARI
Orta gerilim akım trafoları, güç trafolarının orta gerilim  tarafından çekmiş oldukları akımları 5 amperlik sekonder akımlara indirir. Sekonder akımları koruma rölelerine iletirler. Röleler bu akımları kontrol  ederek trafoya  gelebilecek arızaları yakalar ve trafoyu devre dışı bırakır.
 Akım trafolarının yanlış bağlanması ,  koruma sistemlerinde yanlış açma sinyallerine neden olabilmektedir. Bu da gereksiz enerji kesilmelerine neden olabilir.  Akım trafolarına yapılacak  testlerde bu tür yanlışlıklar tespit edilebilir. 
Yapılacak Testler :  
1) Oran Testi  
2) Polarite Testi
Oran testi ile  akım trafosunun sağlamlığını ve çevirme oranını tespit edebilirsiniz. 
Çoğu işletmelerde  montaj sonrası test yapılmamaktadır.
Metin Kutusu: Karşılaştığımız hatalar;
Akım trafolarının sekonder uçlarındaki imalat köprülerinin montaj sonrası sökülmemesi. Bu durumda arıza akımı koruma rölelerine gitmeyeceğinden trafo  korumasız kalacaktır.
Akım trafoları sekonder uçlardan birer tanesinin topraklanmaması ; Bu durumda Güç trafoları ilk devreye girme anlarında , akım trafoları sekonder uçlarında gerilim yükselmesi olur ve nüveye şerare halinde akar.
Akım  trafolarından birinin  S1 , diğer ikisinin  S2 uçlarından topraklanması ; Bu durumda toprak rölelerine dengesiz akım akar ve gereksiz açmalar meydana gelir.
Akım trafolarından bir tanesinin sekonder sargılarının arıza  sonucu, kısa devre olması. Bu durumda  toprak rölesi dengesiz akımdan açar , o fazın aşırı akım ve kısa devre ünitesi ise çalışmaz .
Sekonder ve primer bağlantı kablolarının gevşek olması; Bu durumda ilk devreye girmelerde veya elektrik kesilip geri gelme anında, fazlardan ve özellikle topraktan dengesiz akımlar akar ve akım trafoları ısınarak kavrulur, hatta zaman içerisinde patlayabilir.

                    

 

                                 Resimde  görmüş olduğunuz akım trafosu  yeni  gibi  görünmesine rağmen  

                                 yapmış olduğumuz  test sonucu sekonder uçlardan  akım gelmemektedir.   

                                 Oysa Primer uçları ve genel görünümü  normaldir.